BanklessTimes
Home DeFi – co to jest i na czym polega?

DeFi – co to jest i na czym polega?

Emma Dwyer
Emma Dwyer
19 lipca 2023

Kryptowaluta Decentralized Finance (DeFi), czyli inaczej mówiąc zdecentralizowane finanse to spektakularna rewolucja fintechowa, w której tradycyjne usługi finansowe, takie jak pożyczki, handel i ubezpieczenia, są modulowane w ekosystemie peer-to-peer poprzez wykorzystanie technicznych możliwości technologii blockchain.

W tym obszernym przewodniku poznasz podstawowe technologie, które przyczyniają się do rozwoju infrastruktury DeFi, co to są zdecentralizowane finanse, dlaczego możesz chcieć korzystać z giełdy DeFi, takiej jak Pancake Swap, jak używać zdecentralizowanych aplikacji, zalety i wady krypto DeFi i wiele więcej.

DeFi Crypto – nowoczesne technologie i co to oznacza?

DeFi – co to tak właściwie jest? Zdecentralizowane finanse opierają się na trzech podstawowych technologiach, które służą jako podstawa tej innowacji – kryptografii, blockchain i inteligentnych kontraktach.

Zaawansowana kryptografia

Postępy w technologii cyfrowej otworzyły użytkownikom końcowym różne możliwości handlu pieniędzmi, towarami i usługami, które mają duży wpływa na rynek kryptowalut. Jednak dane sprzedawane lub wymieniane online są podatne na zagrożenia, ponieważ zawsze ktoś poluje, aby odkryć luki i ukraść dane w celu uzyskania osobistych korzyści finansowych.

Kryptografia jest odpowiedzią na zbudowanie solidnego muru obronnego wokół danych, koperty bezpieczeństwa, która wykorzystuje zaawansowane obliczenia w połączeniu z teorią matematyczną do szyfrowania/odszyfrowywania danych przy użyciu kluczy i algorytmów szyfrowania.

Klucze szyfrowania odgrywają najważniejszą rolę w kryptografii, odpowiadając za uniemożliwienie odczytania wiadomości lub transakcji przez nieuprawnioną stronę. Klucze sprawiają, że informacje są dyskretne. Wyjaśnijmy, w jaki sposób sieć Bitcoin wykorzystuje szyfrowanie kluczem publicznym i prywatnym, aby zapewnić bezpieczeństwo Twoich funduszy kryptograficznych.

Sieć Bitcoin wydaje użytkownikom klucz prywatny, za pomocą którego sieć kryptograficznie generuje klucz publiczny za pomocą metody szyfrowania zwanej „hashowaniem”.

Klucz publiczny może być udostępniany innym osobom w celu otrzymania środków, ale nie klucze prywatne, ponieważ odblokowują dostęp do Twoich środków. Sieć Bitcoin wykorzystuje również dwie inne metody szyfrowania, w tym kryptografię szyfrowania symetrycznego i kryptografię szyfrowania asymetrycznego.

Ponieważ klucze prywatne i publiczne są ze sobą powiązane, sieć jest świadoma środków kryptograficznych, które należą do Ciebie, o ile masz dostęp do swojego klucza prywatnego. Użytkownicy muszą tylko chronić swoje klucze prywatne, ponieważ jest to jedyna brama, która może otworzyć dostęp do środków.

Wykorzystanie sieci blockchain

Blockchain – co to jest? To rozprzestrzeniony rejestr lub baza danych, która udostępnia informacje i moc obliczeniową między węzłami. Informacje i kod źródłowy są przechowywane cyfrowo, a ich największą aplikacją są technologie kryptowalut. Blockchainy utrzymują bezpieczny rejestr transakcji, co promuje zaufanie do systemu bez konieczności nadzorowania sieci przez jedną stronę.

Jedną z największych różnic między typowymi bazami danych a blockchainami jest strukturyzacja danych. Blockchainy grupują dane w bloki i mają pojemność przechowywania danych. Gdy zostanie zapełniony, blok zostaje zamknięty i połączony z wcześniej wypełnionym blokiem. Ten proces jest powtarzany, aby utworzyć łańcuch bloków, a każdy blok otrzymuje znacznik czasu, aby wskazać, kiedy został utworzony.

Dzięki technologii blockchain można przechowywać różne informacje, ale w kontekście krypto DeFi są one wykorzystywane jako księga transakcji. Dlatego blockchainy promują decentralizację, ponieważ żaden pojedynczy użytkownik nie ma kontroli nad siecią. Zamiast tego transakcje są weryfikowane przez losowe węzły w sieci, a zmiany danych są nieodwracalne. Ogólnie rzecz biorąc, blockchainy bardzo utrudniają każdemu „ogranie” systemu. Mówiąc o innowacyjnej technologii jaką jest niewątpliwie blockchain, warto wspomnieć o również nowoczesnej technologii jaką jest Metaverse. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku pt. Metaverse – co to jest i jak działa.

Inteligentne kontrakty

Smart contracts to umowa między dwiema stronami, która jest wpisana w linie kodu i ma charakter samowykonawczy. Umowy istnieją w rozprzestrzenionym i zdecentralizowanym rejestrze w ramach sieci blockchain. Dodatkowo kod zapewnia, że ​​transakcje są możliwe do prześledzenia i nieodwracalne.

Dlatego użytkownicy DeFi mogą wchodzić w interakcje bez konieczności nadzoru strony trzeciej, aby zapewnić, że transakcje są uczciwe i honorowane przez obie strony. Użytkownicy mogą sprawdzić kod inteligentnych kontraktów, aby dowiedzieć się, jak działają i określić, czy można zaufać technologii.

Oto niektóre z najczęstszych przypadków użycia kontraktów w DeFi:

  • Tożsamość cyfrowa: Smart kontrakty mogą służyć do weryfikacji tożsamości cyfrowej użytkownika. Dlatego zasoby cyfrowe użytkownika mogą być chronione przed innymi.

  • Ubezpieczenia: Smart kontrakty są wykorzystywane do rozstrzygania sporów ubezpieczeniowych między użytkownikami w sposób sprawiedliwy i skuteczny. Polisa ubezpieczeniowa jest tworzona w inteligentnym kontrakcie, a program może egzekwować zasady umowy ubezpieczenia.

  • Zarządzanie aktywami: proces zarządzania aktywami jest szybki i skuteczny dzięki inteligentnym kontraktom bez konieczności angażowania stron trzecich. Ponadto istnieje pełna przejrzystość i nie ma podstaw do narzekań, ponieważ linie kodu inteligentnej umowy dyktują sposób zarządzania aktywami.

  • Kredyt hipoteczny: automatyzacja jest indukowana w systemie hipotecznym dzięki inteligentnym kontraktom, które ułatwiają interakcję kupującym i sprzedającym. Proces udzielania i otrzymywania kredytów hipotecznych jest szybszy i jest mniej kłopotliwy dla obu stron.

  • Zarządzanie łańcuchem dostaw: inteligentne kontrakty mogą służyć do dokładnego monitorowania przepływu towarów w łańcuchu dostaw. Udoskonalone śledzenie i redukcja weryfikacji oznacza, że ​​lokalizowanie czegoś w łańcuchu dostaw jest bardziej wydajne.

Co to i jakie są główne filary DeFi Crypto?

W tej sekcji omówimy główne filary DeFi Crypto, abyś mógł lepiej zrozumieć zdecentralizowane finanse, zastosowania tej technologii i co jest zaangażowane w sieć finansową DeFi.

Stabilna waluta – stablecoin

Stablecoins, jak sama nazwa wskazuje, mają stabilną cenę w czasie i są powiązane z walutą fiducjarną – na przykład USDC jest powiązany z USD, gdzie 1 USDC = 1 USD. Chodzi o to, aby oferować korzyści płynące z kryptowalut przy jednoczesnym uniknięciu dużej zmienności, co ma duży wpływ na usługi finansowe branży kryptowalut. Możesz myśleć o nich jako o tokenizowanej wersji walut fiducjarnych.

Teoretycznie powinien istnieć stosunek 1 do 1 stablecoina i odpowiadającej mu waluty fiducjarnej. W praktyce mogą wystąpić niewielkie odchylenia, które szybko zostaną skorygowane. Stabilne monety zabezpieczające utrzymują pulę aktywów wykorzystywanych jako zabezpieczenie w celu podtrzymania wartości monety. Dlatego też, gdy posiadacze monet chcą dokonać wypłaty, wykorzystywana jest taka sama ilość aktywów.

Stablecoins pozwalają użytkownikom DeFi generować zyski z aktywów kryptograficznych, jednocześnie łagodząc potencjalne niekorzystne skutki zmienności rynku. Zamiast wypłacać waluty fiducjarne w banku, co jest procesem czasochłonnym i kosztownym, użytkownicy mogą wymienić kryptowalutę na stablecoiny.

Udzielanie i zaciąganie pożyczek

Pożyczanie DeFi w zdecentralizowanej sieci finansowej są podobne do tradycyjnych pożyczek bankowych. Największą różnicą jest to, że zdecentralizowane aplikacje P2P, znane jako DApps, służą do ułatwiania udzielania i zaciągania pożyczek, co oznacza, że ​​posiadacze kryptowalut angażując się w te usługi finansowe mogą zarabiać.

Jest to podejście pozbawione zaufania, ponieważ pożyczkodawca kryptowalut może zablokować swoje aktywa na platformach pożyczkowych DeFi, takich jak Aave i Maker DAO. Maker DAO wykorzystywany jest także w zarządzaniu zdecentralizowanymi protokołami DAO. Przeczytaj nasz poradnik, jeśli chcesz wiedzieć co to jest DAO. Tak to działa w zdecentralizowanych finansach DeFi. Ponadto pożyczkodawcy mogą otrzymywać odsetki, co pozwala im zarobić jeszcze więcej pieniędzy.

Zazwyczaj pożyczkodawcy dodają pieniądze do puli pożyczek na tych platformach, co pozwala na szybką dystrybucję środków wśród pożyczkobiorców za pomocą inteligentnych kontraktów. Pożyczkobiorcy muszą zbadać każdą platformę, aby ustalić zasady i odsetki, jakie mogą zapłacić za usługę.

Zaletą korzystania z DeFi do udzielania i zaciągania pożyczek jest szybkość całego procesu. W bankach na odpowiedź trzeba czekać dni lub tygodnie, a opłaty są zazwyczaj wyższe. Ponadto musisz przejść kontrolę kredytową, aby upewnić się, że kwalifikujesz się do pożyczki. Pod tym względem projekty DeFi są bardziej przyjazne użytkownikom.

Zdecentralizowane finanse – giełdy i rynki

Zdecentralizowane giełdy usług finansowych (DEX) to rynki peer-to-peer, które umożliwiają użytkownikom interakcję bez udziału stron trzecich. Dlatego środki nie są przekazywane pośrednikowi, jak w przypadku scentralizowanych giełd, takich jak te ze świata kryptowalut Coinbase i Binance.

Transakcje instrumentami pochodnymi na zdecentralizowanych giełdach są obsługiwane za pomocą kontraktów, które są samowykonalnymi umowami napisanymi w kodzie, jak wyjaśniono powyżej. Użytkownicy mogą wchodzić w interakcję z DEX za pomocą portfeli , takich jak MetaMask. Nie jest wymagana rejestracja ani weryfikacja KYC, więc DEX zapewnia anonimowość.

Wzrost DEX był napędzany przez agregatory optymalizujące poślizg, opłaty swap i ceny tokenów. Niektóre z najlepszych DEX-ów obejmują:

  • PancakeSwap: ten DEX został wprowadzony na rynek w 2022 roku i jest obecnie jedną z najpopularniejszych opcji działających na Binance Smart Chain i wykorzystuje pule płynności bez zezwolenia. CAKE to natywna moneta i kryptowaluta, która szybko zyskała na wartości ze względu na jej doskonałą użyteczność. Możesz inwestować w CAKE dzięki scentralizowanym giełdom, takim jak Binance, Kraken i KuCoin.

  • Uniswap: ten DEX ma natywną monetę UNI i został wprowadzony na rynek w 2020 r., więc Uniswap to stosunkowo nowa platforma. Kryptowaluta giełdowa jest głównym przypadkiem użycia Uniswap, a giełda ma w momencie pisania tego tekstu kapitalizację rynkową wynoszącą około 4,9 miliarda dolarów. Jest zbudowana na blockchainie Ethereum i możesz kupić UNI na wielu scentralizowanych giełdach.

  • Curve: ten DEX działa również w sieci Ethereum, a głównym przypadkiem użycia jest zamiana między stablecoinami. Aby się z nim połączyć, potrzebujesz po prostu portfela Ethereum Curve, aby rozpocząć handel stablecoinami. Curve to zautomatyzowany protokół animatora rynku, w którym zamiast księgi zamówień używany jest algorytm wyceny. Zautomatyzowany charakter systemu zapewnia niskie opłaty i szybki czas transferu.

Systemy ubezpieczeń

Istnieją dwa rodzaje ubezpieczenia DeFi, które należy wziąć pod uwagę:

  1. Standardowe: ten rodzaj ubezpieczenia ma na celu zastąpienie ogólnych ubezpieczeń, z którymi już się zetknąłeś. Obejmuje to ubezpieczenie samochodu, ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie domu i wiele innych.

  2. Aktywność DeFi: ten rodzaj ubezpieczenia ma na celu zapewnienie użytkownikom udziału w transakcjach DeFi i zrównoważenie ryzyka włamań, oszustw, wykorzystywania inteligentnych kontraktów i innych niedociągnięć protokołów DeFi.

Systemy ubezpieczeń DeFi umożliwiają użytkownikom tworzenie puli ryzyka, w której użytkownicy płacą składki za ochronę przed zdarzeniami karnymi finansowo. Dzięki inteligentnym kontraktom użytkownicy otrzymywaliby pieniądze z ubezpieczenia, gdyby spełnione były kryteria płatności.

Ponadto żadna scentralizowana jednostka nie decyduje, czy dana osoba otrzyma płatność w zależności od przypadku. Zamiast tego uruchamia się kod inteligentnej umowy i zwalnia płatności, gdy spełnione są warunki. Jest to oczywiście plus, jeśli mówimy o ubezpieczeniach w zdecentralizowanych finansach. Przeczytaj więcej o zdecentralizowanych finansach w naszym przewodniku po sieci Web3 – co to jest i jak działa zdecentralizowany internet.

Handel marżą

Handel marżą na DEX jest podobny do tego, jak działa na innych platformach, środki są pożyczane z giełdy, dzięki czemu możesz uzyskać dostęp do dźwigni i otwierać większe pozycje. Będziesz musiał trzymać procent pożyczonej kwoty na platformie jako zabezpieczenie, a pozycja pozostanie zamknięta tylko wtedy, gdy cena zainwestowanych aktywów nie spadnie poniżej kwoty przechowywanego zabezpieczenia.

Jednak, aby otrzymać pożyczki na handel z marżą tradycyjnie, musisz skorzystać z usług firmy maklerskiej, która może pobierać wysokie opłaty i wymagać wysokich kwot minimalnych. Podczas gdy handel depozytami zabezpieczającymi z platformami DeFi pozwala na szybszą prędkość przetwarzania i niższe opłaty.

Jakie są wady i zalety DeFi Crypto i co to dla nas oznacza?

Teraz zwróćmy naszą uwagę na zalety i wady DeFi Crypto, aby uzyskać zrównoważony przegląd rewolucyjnej technologii finansowej. Pomoże Ci to dowiedzieć się, czy jest to coś, z czego możesz skorzystać i czerpać profity ze świata kryptowalut podczas handlu kryptowalutami. Warto wspomnieć, że wiele kryptowalut, jak np. Ethereum możesz kupić przez PayPal. Również za pomocą PayPal kupisz XRP.

Jakie są plusy zdecentralizowanych finansów DeFi?

Dostępność platform DeFi

Każdy, kto ma połączenie z Internetem, może dołączyć do platform DeFi i sprawdzić jak działają zdecentralizowane finanse. Nie ma potrzeby sprawdzania zdolności kredytowej, obszernej dokumentacji i uprawnień z określonych krajów. W rzeczywistości będziesz mieć pełną anonimowość podczas korzystania z platform DeFi, ponieważ możesz z nimi wchodzić w interakcje, po prostu łącząc portfel DeFi, taki jak MetaMask.

Dlatego ludzie w regionach o złej infrastrukturze finansowej mogą uzyskać dostęp do aplikacji finansowych DeFi. Sprzyja to wolności finansowej na całym świecie i zmniejsza nierówności finansowe, co niewątpliwie jest zaletą zdecentralizowanych aplikacji.

Bezpieczeństwo transakcji

Mówiąc o bezpieczeństwie w aplikacjach DeFi jest prawdopodobnie bezpieczniejsze niż dane przechowywane w banku, gdzie każdy pracownik mógłby potencjalnie uzyskać dostęp do twojego konta osobistego i wykorzystać pieniądze, jak chce. Dla porównania, dane w systemach DeFi są przechowywane na setkach lub tysiącach węzłów, więc próba włamania jest niezwykle trudna. Protokoły konsensusu uniemożliwiają poszczególnym użytkownikom sieci DeFi szkodzenie innym użytkownikom, co promuje bezpieczeństwo i zaufanie do zdecentralizowanych systemów finansowych, w tym aplikacji DeFi.

Rentowność i zysk

Wysokie stopy procentowe i inflacja scentralizowanych finansów zmniejszają potencjał zysku dla traderów odwrotnie niż ma to miejsce w przypadku zdecentralizowanych finansów. Dla porównania, opłaty na platformach DeFi są znacznie niższe, a roczne zyski mogą sięgać nawet 20%, ale to nie jest gwarancja. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wielu w celu zwiększenia zysków użytkowników używa botów do dokonywania transakcji. Jednym z takim robotów jest Ethereum Code, który dokonuje transakcji w imieniu inwestora.

Autonomia DeFi

Zdecentralizowane finanse DeFi nie mają tych ograniczeń, z którymi borykają się systemy scentralizowane. Na przykład zmiany regulacyjne, zmiany formatu opłat, godziny otwarcia banków i wolne czasy przelewów to już przeszłość w świecie jakim są zdecentralizowane giełdy. Zamiast tego transakcje są wykonywane autonomicznie 24/7, gdy są wymagane. Ponadto za usługę nie jest pobierana żadna dodatkowa opłata, co oznacza, że ​​użytkownicy nie muszą wybierać między płaceniem mniej a szybszym transferem — otrzymują to, co najlepsze z obu światów. To jest niewątpliwie duży plus zdecentralizowanych finansów.

Jakie są minusy zdecentralizowanych finansów DeFi?

Słabe wrażenia użytkownika

Jeśli chodzi o zdecentralizowane giełdy, większość nie zapewnia bezproblemowej obsługi, która jest łatwa do rozpoczęcia. Ludzie nie rozumieją tych systemów, a krzywa uczenia się jest stroma, aby zapewnić jak najlepsze wykorzystanie finansów DeFi. Nieuregulowany charakter tej technologii oznacza, że ​​użytkownicy muszą być ostrożni i badać narzędzia i aplikacje DeFi których używają, aby uniknąć rozczarowań.

Ograniczona integracja DeFi

Scentralizowane finansowanie jest prowadzone przez potężne instytucje, które bardzo wolno integrują się z nowymi systemami. Również utrata kontroli przez technologie DeFi nie przemawia do wielu prawodawców. Dlatego DeFi ma ograniczoną integrację i zastosowanie w codziennym życiu.

Na przykład ograniczona liczba pracowników płaci w kryptowalutach i jest mało prawdopodobne, że zapłacisz za zakupy spożywcze w kryptowalutach w Twoim lokalnym sklepie. Dlatego entuzjaści DeFi muszą uzbroić się w cierpliwość, dopóki nie nastąpi powszechna adopcja.

Brak regulacji prawnych

Nieuregulowany charakter zdecentralizowanych technologii usług finansowych lub produktów finansowych jest zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Rozporządzenie ma na celu ochronę użytkowników przed złymi podmiotami lub platformami, które mogą po prostu zabrać użytkownikom pieniądze i uciec. Organizacje wspierane przez rząd, takie jak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz Federalna Komisja Handlu, chronią konsumentów i egzekwują przepisy antymonopolowe.

W DeFi wymagane są pewne regulacje, aby zapewnić użytkownikom ochronę. W przeciwnym razie nadal pozostanie Dzikim Zachodem finansów i zapobiegnie wejściu do głównego nurtu.

Zmienność ceny kryptowalut

Kryptowaluty są na ogół bardziej zmienne niż waluty fiducjarne. Dlatego trzymanie większości oszczędności w aktywach kryptograficznych nie jest najlepszym wyborem. Wysoka zmienność oznacza, że ​​powinieneś inwestować długoterminowo, jeśli możesz sobie pozwolić na utratę posiadanych pieniędzy w kryptowalutach. Chociaż nie ma to większego znaczenia, jeśli wiesz co to jest kopanie kryptowalut i jak na tym zarobić.

Podsumowanie informacji o DeFi

Z pewnością kryptowaluty to ekscytująca technologia z wieloma zaletami. Zdecentralizowane finanse rozwiązują różne problemy scentralizowanego finansowania, w tym obniżanie opłat, zwiększanie dostępności, poprawianie bezpieczeństwa danych i zapewnianie lepszej rentowności dla traderów. Jednak wady tej technologii obejmują wysoki poziom zmienności, niską adopcję i słabe wrażenia użytkownika w porównaniu ze scentralizowanymi technologiami.

Jednak technologie DeFi Crypto szybko ewoluują i możesz inwestować w projekty, kupując monety, które je obsługują. Niektóre z najlepszych scentralizowanych giełd do zakupu tych monet to Binance, Coinbase, i eToro.

Często zadawane pytania

Co to jest DeFi?

DeFi to zdecentralizowane finanse, w której tradycyjne usługi finansowe, takie jak pożyczki, handel i ubezpieczenia, są modulowane w ekosystemie peer-to-peer poprzez wykorzystanie technicznych możliwości technologii blockchain. DeFi to termin dla usług finansowych opartych głównie na ethereum.

Jak zarabiać na DeFi?

DeFi pozwala na uzyskanie dochodu (pasywnego) poprzez deponowanie kryptowaluty w zdecentralizowanej sieci finansowej. Technologia ta umożliwia użytkownikom interakcję bez udziału stron trzecich i pośredników, co pozwala na szybką dystrybucję środków. Użytkownicy mogą uzyskiwać dochód z opłat transakcyjnych i tokenów LP.

Co to jest rynek DeFi?

Rynek DeFi, czyli inaczej zdecentralizowane finanse – opiera się na nowoczesnych technologiach z zakresu kryptografii, blockchain i inteligentnych kontraktów. Technologia blockchain przetwarza informacje finansowe, które w znanym nam świecie są realizowane przez tradycyjne instytucje, takie jak banki lub domy maklerskie. Wszystkie transakcje są zaszyfrowane przy użyciu nowoczesnych technologii kryptograficznych.

Co to jest token DeFi?

Tokeny DeFi to nic innego jak całkowicie zdecentralizowane i niezależne rozwiązania aplikacji opartych o zalety, jakie daje technologia blockchain i inteligentnych kontraktów. Zdecydowana większość tokenów DeFi działa w oparciu o blockchain Ethereum.

Jak zacząć przygodę z DeFi?

Jeśli chcesz zacząć zarabiać z DeFi pierwszą rzeczą, którą musisz koniecznie zrobić to zarejestrować się i otworzyć konto na giełdzie krypto. Giełda jest najczęściej wybieranym miejscem, gdzie przeprowadzisz swoje transakcje finansowe z jednego prozaicznego powodu – na giełdzie znajdziesz największy wybór monet i tokenów. Najprościej mówiąc, zarabianie na DeFi wymaga zainwestowania w tokeny, które będą płacić odsetki.

Współautorzy