BanklessTimes.com pomaga klientom dowiedzieć się więcej o handlu, inwestowaniu i przyszłości finansów. Akceptujemy prowizje od niektórych dostawców na naszej stronie, co może mieć wpływ na ich pozycję na naszych listach. Ten partnerski model reklamowy pozwala nam nadal dostarczać treści naszym czytelnikom za darmo. Nasze recenzje nie mają na to wpływu i są bezstronne. Więcej informacji o naszym modelu biznesowym znajdziesz tutaj.
Blockchain – co to właściwie jest?
Być może łatwiej jest zacząć od tego, czym technologia blockchain nie jest: nie jest synonimem kryptowaluty Bitcoin, nie pełni tylko funkcji jako wymiana walut, nie jest to czysta sieć inwestycyjna oparta na spekulacjach, a na pewno nie jest to tylko modne hasło. Kryptowaluty są oparte na cyfrowej walucie, która wykorzystuje zalety technologii blockchain do rejestrowania i zabezpieczania każdej transakcji.
Blockchain jest definiowany jako rejestr zdecentralizowanych danych lub technologia rozprzestrzenionej księgi rachunkowej współużytkowana przez komputery (węzły blockchain) w sieci. Jest to baza danych o otwartym kodzie źródłowym z rosnącymi rekordami lub blokami rekordów, powiązanymi z kryptografią, która służy do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach. Jest najbardziej znany i najczęściej kojarzony z umożliwianiem transakcji kryptowalutowych w bezpieczny sposób bez potrzeby scentralizowanej kontroli.
Instytucje finansowe badają, w jaki sposób mogłyby również wykorzystać technologię blockchain, aby zmienić wszystko, od rozliczeń po ubezpieczenia. Mówiąc o innowacyjnej technologii jaką jest niewątpliwie blockchain, warto wspomnieć o również nowoczesnej technologii jaką jest Metaverse. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku pt. Metaverse – co to jest i jak działa.
Czy Blockchain to tylko sieć?
Blockchain co to tak naprawdę jest. Technologia Blockchain to zasadniczo wspólny system zapisów, który często jest określany jako technologia rozprzestrzenionej księgi lub baza danych. Sieć blockchain może przechowywać wszelkie zdigitalizowane informacje, od dokumentacji medycznej formie plików danych po tytuły własności gruntów, ale znana jest przede wszystkim ze swojej zdolności do rejestrowania transakcji i śledzenia różnych wartościowych aktywów. Jego konstrukcja sprawia, że bloki informacji są identyfikowalne, niemożliwe do manipulowania i zarządzane autonomicznie co sprawia, że jest też wykorzystywany do zarządzania zdecentralizowanymi autonomicznymi organizacjami DAO. DAO to inaczej zdecentralizowana społeczność oparta na blockchain. Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, co to jest DAO i jak wykorzystuje sieć blockchain.
Jak jest historia Blockchain?
Historia Blockchaina sięga wczesnych lat osiemdziesiątych, kiedy kryptograf David Chaum po raz pierwszy zaproponował system skarbca do ustanowienia bezpiecznej sieci komputerowej, która obejmowała kluczowe elementy technologii blockchain. W 1991 roku Stuart Haber i W. Scott Stornetta wprowadzili koncepcję znakowania czasem dokumentów cyfrowych. W następnym roku Haber i Stornetta nawiązali współpracę z Davem Bayerem w celu zbudowania rozwiązania poprawiającego wydajność projektu, umożliwiającego przechowywanie kilku zdigitalizowanych dokumentów w blokach.
Dopiero w 2008 roku Satoshi Nakamoto, dość tajemnicza osoba lub grupa ludzi, połączyła te koncepcje, aby skonceptualizować pierwszą zdecentralizowaną sieć blockchain. W następnym roku Nakamoto uruchomił pierwszą kryptowalutę Bitcoin, w której technologia blockchain służyła jako publiczna sieć do obsługi wszystkich transakcji. Blockchain Bitcoin opisuje tylko technologię, w której znajduje się waluta, podczas gdy kryptowaluta Bitcoin opisuje tylko samą walutę. Pierwsza transakcja Bitcoin miała miejsce 12 stycznia, a do listopada tego samego roku Bitcoin miało własną platformę handlową i kilka forów dyskusyjnych dla programistów i entuzjastów. W 2010 roku handlowiec Laszlo Hanyecz zgodził się zapłacić 10 000 bitcoinów za dwie pizze Papa Johna. Od tego czasu zwiększa się liczba podmiotów rozwijających technologie kryptowalut opartych na technologii Blockchain. Bitcoin to cyfrowa waluta, która wykorzystuje zalety technologii blockchain jako swój rozpowszechniony rejestr.
Do 2014 roku popularność kryptowalut stale rosła, ale potencjał technologii blockchain nie został w pełni zbadany. Wtedy do akcji wkroczył Vitalik Buterin, wówczas 20-letni rosyjski programista, który wraz z czterema innymi przedsiębiorcami uruchomił sieć Ethereum. Ethereum wprowadziło nowe sposoby wykorzystania technologii blockchain, inne niż transakcje oparte na kryptowalutach: wprowadziło inteligentne kontrakty, umożliwiło programistom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji (DAPP), utorowało drogę dla Niewymiennych tokenów (NFT), aby przejąć kontrolę nad Internetem. Ale co najważniejsze, okazało się to punktem zwrotnym, ponieważ większe firmy i rządy zaczęły dostrzegać prawdziwe możliwości technologii blockchain. Wiele firm dostrzegła potencjał technologii blockchain dlatego od wielu lat wzrasta liczba podmiotów, które rozwijają technologie kryptowalut opartych na Blockchain.
Od tego czasu kryptowaluty zyskały ogromną popularność i wartość pieniężną, przy okazji tworząc wiele kontrowersji. Tymczasem technologia blockchain stała się jednym z głównych przedsięwzięć, w które należy inwestować, zwłaszcza w celu poprawy zarządzania takimi kwestiami jak zautomatyzowane łańcuchy dostaw, i została podjęta przez duże korporacje, w tym Walmart i Amazon. Według badania Deloitte 2020, 55% respondentów wskazało najwyższy priorytet strategiczny jakim jest rozwijanie technologii blockchain, podczas gdy 40% zgłosiło włączenie go do produkcji.
Czy Blockchain to łańcuch bloków?
Technologią blockchain można nazwać metaforyczną reprezentację sposobu, w jaki informacje są zorganizowane w sieci.
W technologii blockchain informacje, które mogą być transakcjami, inteligentnymi kontraktami lub innymi skodyfikowanymi dokumentami, są przechowywane w partiach lub blokach. Bloki te są ze sobą połączone w sposób chronologiczny i tworzą ciągłą linię, jak łańcuch bloków, w których można przechowywać dowolne typy transakcji. Transakcje zapisane w łańcuchu bloków danych są nieodwracalne.
Bloki te mogą przechowywać tylko skończoną liczbę informacji o transakcjach lub w kontekście kryptowaluty skończoną liczbę transakcji. Dane transakcji obejmowałyby nadawcę, odbiorcę i kwotę waluty cyfrowej, która zmieniła właściciela, np. Y zapłacił X 50 USD, X zapłacił Z 70 USD, Z zapłacił T 20 USD i tak dalej.
Każdy nowy wpis do bloku musi zostać zweryfikowany przez większość lub wszystkie węzły blockchain w sieci. Technologia Blockchain wykorzystuje mechanizmy konsensusu, takie jak dowód pracy lub dowód stawki, aby zapobiec wprowadzaniu nieprawidłowych transakcji i zapewnić, że każda zarejestrowana transakcja jest poprawna.
Oprócz danych, każdy blok zawiera również swój własny skrót i skrót poprzedniego bloku. Hash jest podobny do cyfrowego odcisku palca, identyfikuje blok i całą jego zawartość i jest zawsze unikalny. Stanowi ostateczną liczbę znaków alfanumerycznych. Kod skrótu jest obliczany podczas tworzenia bloku, a wszelkie zmiany w bloku są odzwierciedlane w kodzie. Tworzony jest łańcuch bloków, ponieważ każdy blok zawiera również skrót kodu poprzedniego bloku. Nie da się podrobić największych łańcuchów bloków.
Po osiągnięciu limitu do łańcucha bloków dodawany jest nowy blok. Proces dodawania i weryfikowania nowych bloków do tej technologii rozpowszechnionego rejestru nazywa się wydobywaniem.
Jest kilka rzeczy, które muszą się wydarzyć, aby dodać nowy blok;
Każdy nowy blok musi zawierać odpowiedź na złożoną łamigłówkę kryptograficzną stworzoną przez funkcję haszującą.
Węzeł, który rozwiązał zagadkę, udostępnia rozwiązanie wszystkim innym komputerom w sieci.
Sieć musi następnie zweryfikować obliczenia. Jeśli obliczenia są poprawne, nowy blok wraz ze znacznikiem czasu jest dodawany do łańcucha.
Kiedy blok jest wypełniony i przechowywany w łańcuchu bloków, nie można go zmienić. Trzeba pamiętać, że wszystkie informacje zapisane w łańcuchu bloków są nieodwracalne i nie da się ich zmienić. Jeden blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji, następnie jest tworzony kolejny blok danych. Nie można przepisać bloku, aby zarejestrować wszelkie zmiany wprowadzone do informacji o transakcjach w nim osadzonych. Zamiast tego nowy blok, który pokazuje zmianę, taką jak „X został zmieniony na Y w określonym dniu i czasie”, jest dodawany jako nowy wpis.
Jakie są właściwości Blockchain?
Technologia blockchain ma kilka właściwości, które czynią tę technologię wyjątkową i odróżniają ją od tradycyjnych baz danych lub ksiąg rachunkowych.
Zdecentralizowany
Technologia blockchain jest zdecentralizowana, co oznacza, że nie ma jednego centralnego organu zarządzającego podejmującego decyzje i ustalającego zasady. Zamiast tego grupa węzłów utrzymuje i zarządza daną siecią. Wszystkie węzły w sieci przechowują kopię całego rejestru, co ma wiele zalet. Przede wszystkim rozwiązuje problem pojedynczego punktu awarii i tworzy system odporny na awarie i bez manipulacji. Węzły zawsze mogą odwoływać się do informacji o transakcjach i identyfikować wszelkie błędy lub wykroczenia. Sieć nie jest również zależna od jednego podmiotu, który przechowuje wszystkie dane w sieci, w przypadku awarii węzła, pozostałe węzły kontynuują pracę.
Niezmienny
W technologii Blockchain zasadą jest, że sieć stanowi stały cyfrowy rejestr lub bazę danych. Wszystkie bloki informacji są nie tylko ułożone chronologicznie i oznaczone sygnaturą czasową, ale także kryptograficznie zapieczętowane. Wszelkie zmiany wprowadzane do bloku powodują zmianę jego kodu skrótu, a ponieważ każdy blok zawiera skrót poprzedniego bloku, przechowywane w nim skróty stają się nieważne. Tak więc każda edycja konkretnego bloku powoduje, że wszystkie kolejne bloki, a co za tym idzie, łańcuch, nie działają. Niezmienność jest nie tylko zabezpieczona przez użycie funkcji skrótu, ale także mechanizmów konsensusu, takich jak PoW lub PoS, więc jeśli zły agent nie przejmie kontroli nad większością węzłów w danej sieci, manipulowanie jakimkolwiek wpisem jest prawie niemożliwe.
Rozpowszechniony
W publicznym rejestrze każdy węzeł sieci przechowuje kopię rejestru i wszystkie one muszą uczestniczyć w weryfikacji każdego wpisu i włączenia bloku. Zapewnia to całkowitą przejrzystość i pozwala uczestniczącym agentom zarządzać siecią i regulować ją. Każdy musi przestrzegać znormalizowanej procedury, a równa dystrybucja oznacza, że każdy węzeł ma równe uprawnienia w zakresie weryfikacji każdego wpisu.
Oparty na konsensusie
Centralnie zarządzany system, taki jak szpitalna baza danych zawierająca informacje o pacjentach, jest utrzymywany przez administratora odpowiedzialnego za aktualizowanie danych i ich aktualność. Ta osoba lub grupa ma pełne uprawnienia do przetwarzania poufnych informacji. Z drugiej strony, autonomiczny system, taki jak blockchain, dystrybuuje aktualizację i weryfikację danych do każdego węzła uczestniczącego w sieci za pomocą mechanizmów konsensusu. Ten proces odnosi się do zestawu reguł, które pomagają węzłom zatwierdzać autentyczność każdego wpisu. Istnieją dwa wspólne algorytmy mechanizmu konsensusu;
Proof of Work (PoW) | Proof of Stake (PoS) |
Wykorzystywany przez popularne sieci kryptowalutowe, w szczególności Bitcoin, PoW to mechanizm konsensusu, w którym każdy węzeł lub górnik bierze udział w rozwiązywaniu złożonych problemów arytmetycznych przy użyciu mocy obliczeniowej komputerów (GPU) w celu weryfikacji autentyczności transakcji i dojść do konsensusu. Po zweryfikowaniu transakcji są one dodawane do bloku, a górnicy są nagradzani kryptowalutą sieci za ich uczciwy wkład. | W mechanizmie konsensusu Proof of Stake, uprawnienia do walidacji transakcji znajdują się w rękach właścicieli kryptowalut, którzy weryfikują transakcje w oparciu o ilość kryptowalut postawionych w kontrakcie. Ten mechanizm konsensusu jest alternatywą dla PoW i nie wymaga użycia mocy obliczeniowej komputerów w celu osiągnięcia konsensusu, ale tylko w oparciu o pozycje stawki walidatorów w sieci. |
Programowalny
Niektóre sieci blockchain, w szczególności Ethereum, są programowalne. Oznacza to, że programiści mogą programować protokoły, zwane inteligentnymi kontraktami, które wyzwalają odpowiedzi, gdy zostaną spełnione określone wymagania. W kontekście transakcji opartych na kryptowalutach smart contract umożliwiają automatyczne transakcje, takie jak: X zapłaci 2 ETH Y, gdy Z zapłaci 3 ETH X. Inteligentne kontrakty mogą zawierać tyle postanowień, ile potrzeba i mogą obejmować dowolną liczbę uczestników.
Jakie są rodzaje sieci Blockchain?
Istnieją cztery kategorie sieci blockchain podzielone na kategorie według poziomu dostępności.
Publiczne blockchainy
Jak sama nazwa wskazuje, publiczne systemy w technologii blockchain są całkowicie otwarte dla każdego, kto chce uczestniczyć. Są one zgodne ze zdecentralizowaną własnością jakim jest pojęcie łańcucha bloków, nie są własnością osoby ani grupy osób i są zarządzane przez każdy węzeł będący częścią sieci bez udziału instytucji zaufania publicznego.
Każdy agent uczestnika posiada kopię rejestru i każdy ma możliwość weryfikacji i uwierzytelniania nowych wpisów za pomocą dowodu pracy lub mechanizmu konsensusu stawki. Brak ograniczeń w uczestnictwie i całkowita dystrybucja oznacza większą dystrybucję kontroli, co zwiększa bezpieczeństwo i wiarygodność sieci. Bitcoin i Ethereum to najbardziej godne uwagi przykłady publicznego łańcucha bloków.
Prywatne blockchainy
Prywatne blockchainy składają się z autoryzowanej sieci, w której konsensus można osiągnąć poprzez proces zwany „selektywnym zatwierdzaniem”, w którym znani użytkownicy weryfikują transakcje. Prywatne łańcuchy bloków pozwalają tylko wybranym węzłom uczestniczyć i działać jako zamknięta sieć. W przeciwieństwie do systemów publicznych, sieci prywatne mają scentralizowane zarządzanie, a użytkownicy mogą ręcznie określić ich rozmiar i skalowalność. Jest to idealne rozwiązanie do wykorzystania w korporacjach, ponieważ umożliwia korzystanie z technologii blockchain z opcją zachowania poufności. Ze względu na ograniczoną liczbę węzłów proces weryfikacji jest również znacznie szybszy w porównaniu z siecią publiczną. Wreszcie, ten prywatny proces blockchain jest bardziej podobny do wewnętrznego systemu przechowywania danych, z wyjątkiem rozłożenia na wiele węzłów w celu zwiększenia bezpieczeństwa.
Hybrydowe blockchainy
Hybrydowa architektura blockchaina łączy elementy publicznego i prywatnego łańcucha bloków. Podmiot centralny zastrzega sobie prawo do zachowania prywatności niektórych części sieci, jednocześnie zezwalając na upublicznienie niektórych jej części, ale podmiot ten nie może ingerować w zarejestrowane transakcje. System może wykorzystywać inteligentne kontrakty do definiowania dostępu użytkownika. Tylko wybrana liczba węzłów ma uprawnienia do weryfikacji wpisów. Jest postrzegany jako najbardziej konfigurowalny typ architektury blockchain i idealne rozwiązanie dla rządów lub organizacji zdrowotnych, w których opinia publiczna ma dostęp do niektórych rodzajów danych, ale podmioty nadal mogą zachować poufność.
Blockchainy konsorcjum
Nazywane również sfederowanymi łańcuchami blokowymi, blockchainy konsorcjum są utrzymywane przez grupę podmiotów lub reprezentatywnych osób fizycznych. Podobnie jak w przypadku hybrydowych blockchainów, konsorcjum korzysta zarówno z systemów z zezwoleniem, jak i bez zezwolenia. W przeciwieństwie do hybrydowych blockchainów nie są one zarządzane przez jedną centralną jednostkę. Te podmioty zarządzające lub konsorcjum zezwalają lub ograniczają udział uczestników oraz posiadają uprawnienia do uwierzytelniania za pomocą mechanizmu dowodu głosowania.
Czy Blockchain to zaufanie?
Ze względu na swoje unikalne cechy, technologia blockchain oferuje użytkownikom większe zaufanie, przejrzystość i identyfikowalność.
Przejrzystość i zaufanie
Być może najbardziej uderzającym atrybutem technologii blockchain jest jej zdecentralizowany charakter i bezprecedensowa przejrzystość. W centralnie zarządzanym systemie lub bazie danych kontrola nad daną działalnością lub organizacją koncentruje się na jednej osobie lub podmiocie. Oznacza to, że podmioty te pełnią funkcję strażników wszystkich danych i użytkowników: regulują dostęp i ustalają zasady.
Na przykład w scentralizowanym systemie bankowym klienci mogli odrzucić płatności lub zamrozić konta i nie ma pewności, że bank weźmie na siebie odpowiedzialność. Lub platforma społecznościowa, taka jak Twitter, może cenzurować niektóre dyskursy, zamykać konta i zarabiać na danych osobowych użytkowników.
Zdecentralizowany system odbiera uprawnienia grupie centralnej i przekazuje je uczestnikom sieci, a każdy uczestnik posiada kompletną kopię bazy danych w całości i wspólnie decyduje o tym, jak nią zarządzać.
Opracowany system weryfikacji, z którym działa sieć blockchain, buduje zaufanie dla jej uczestników. W przeciwieństwie do systemu scentralizowanego, uczestnicy mają pełną wiedzę na temat tego, co jest przechowywane i jak jest zarządzane.
Bezpośrednio pomiędzy stronami transakcji
Blockchain co to znaczy, że nie da się manipulować w zapisie łańcucha bloków. To rozproszony system weryfikacji eliminuje również potrzebę weryfikacji transakcji lub autentyczności dokumentów przez pośredników, takich jak banki potwierdzające, że nadawca posiada środki na wykonanie przelewu, prawnik przeprowadzający umowę biznesową zapewniającą spełnienie wymagań przez obie strony lub notariusz podpisujący dokument. Technologia blockchain nie potrzebuje, aby trzecia strona pośredniczyła w transakcji, a co za tym idzie, jest to oszczędność czasu i pieniędzy.
Szybsze rozliczanie transakcji
Instytucje bankowe działają w godzinach pracy biura i są zamknięte w dni świąteczne. A jak działa technologia Blockchain – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i każdego dnia w roku. Niezliczone węzły w sieci zatwierdzają transakcje na bieżąco. Na przykład transakcja Bitcoin zajmuje średnio 10 minut i może nastąpić o dowolnej porze dnia i każdego dnia w roku. Mogłoby to w szczególności rozwiązać problemy z płatnościami transgranicznymi, które wiążą się nie tylko z wysokimi opłatami, ale także długimi czasami transferu ze względu na różnice w strefach czasowych i zaangażowanie kilku stron pośredniczących w celu ułatwienia komunikacji bezpośrednio pomiędzy stronami transakcji.
Bezpieczeństwo Blockchain
Kreatywne wykorzystanie funkcji haszującej i algorytmów mechanizmu konsensusu w technologii Blockchain sprawia, że baza danych jest całkowicie niezmienna i wolna od manipulacji. Daje to bazie danych lub rozpowszechnionemu rejestrowi całkowitą odporność na wszelkie złośliwe próby ze strony złych agentów.
Oprócz skomplikowanego systemu weryfikacji, za pomocą którego każda transakcja jest zatwierdzana i uwierzytelniana, blockchain jest również oprogramowaniem typu open source, co oznacza, że każdy może zobaczyć jego kod. Pozwala to programistom na przeglądanie kodu i jego poziomów bezpieczeństwa oraz zgłaszanie sugestii dotyczących jego zatwierdzenia.
Dostępność Blockchain
Według badań Banku Światowego, około 31% światowej populacji jest obecnie pozbawionych usług bankowych, z których większość mieszka w krajach rozwijających się. Populacja nieposiadająca rachunku bankowego musi nie tylko łagodzić logistyczne wyzwania związane z brakiem konta bankowego, takie jak płacenie za media lub pobieranie wypłaty, ale także jest wykluczona z większej globalnej sieci finansowej, a ich majątek jest podatny na kradzież, gdy jest fizycznie przechowywany.
Technologie kryptowalut i blockchain pozwalają każdemu, bez względu na płeć, pochodzenie etniczne, narodowość lub notę kredytową, handlować z kimkolwiek w sieci i bezpiecznie przechowywać swój kapitał. To znaczy, że osoby nieposiadające rachunku bankowego mogą korzystać z kryptowaluty jeśli tylko zechcą.
Co oznaczają ograniczenia w technologii Blockchain?
Złożona i wymagająca natura technologii Blockchain niesie ze sobą unikalne wyzwania, których do tej pory nie rozwiązywano, w szczególności w zakresie dostępności i świadomości ekologicznej.
Koszty utrzymania sieci blockchain
W utrzymywaniu technologii blockchain mechanizmy takie jak PoW wykorzystują ogromne ilości mocy obliczeniowej komputerów do rozwiązywania zagadek, co również podnosi rachunki za energię elektryczną węzłów.
Większa moc obliczeniowa zwiększa szanse na szybsze rozwiązanie zagadki, dlatego górnicy zawsze ulepszają swoje możliwości sprzętowe, integrując więcej kart GPU w systemie, ale to wymaga użycia większej mocy obliczeniowej komputerów.
Również cykl życia kart GPU jest krótki. Ponadto ciepło generowane ze zużycia energii musi być również schładzane za pomocą wentylatorów lub klimatyzatorów. Wszystkie te aspekty połączone razem prowadzą do wysokich kosztów rozwoju i utrzymania.
Nieprzyjazny dla środowiska
Proces walidacji transakcji za pomocą Proof-of-Work zużywa duże ilości energii, co oprócz pogrubienia rachunków sprawia, że kryptowaluty, a co za tym idzie także blockchain, dalekie są od zielonej technologii. Wydobycie bitcoinów uwalnia 40 miliardów funtów emisji dwutlenku węgla w samych Stanach Zjednoczonych. Branża kryptowalut ma być w 100% wolna od emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i zaczęła inwestować w bardziej ekologiczne rozwiązania energetyczne, aby zasilać działalność wydobywczą.
Problemy z implementacją Blockchain
Technologia Blockchain jest niesamowicie skomplikowana i kosztowna w realizacji. Wymaga znacznych inwestycji w infrastrukturę i czynnik ludzki. Aby firma mogła skorzystać z rozwiązania blockchain, musi również przeszkolić swoich obecnych specjalistów i upewnić się, że kierownictwo jest w pełni poinformowane o technologii blockchain, aby mogło ją w pełni wykorzystać i złagodzić związane z nią wyzwania.
Czy Blockchain to tylko handel kryptowalutami?
Pomimo najpopularniejszego skojarzenia blockchain z handlem kryptowalutami, rzeczywiste aplikacje blockchain wykraczają poza ułatwianie transakcji walutami cyfrowymi, takimi jak wymiana walut. Z potencjału tej technologii mogą korzystać placówki edukacyjne, medyczne, firmy z branży fintech, giełdy, rynek energii elektrycznej, twórcy internetowi lub użytkownicy urządzeń bazujących na IoT (z ang. internet of things). Obecnie wiele państw oraz instytucji międzynarodowych inwestuje potężne sumy pieniędzy w rozwój technologii, które wykorzystują blockchain.
Zastosowania Blockchain w bankowości i finansach
Technologia Blockchain jest przez wielu postrzegana jako naturalny sposób na usprawnienie działania instytucji finansowych w ramach oferowanych instrumentów finansowych. Rozwijanie technologii blockchain może znacznie przyspieszyć czas transakcji, poprawić komunikację między odpowiednimi instytucjami i zmniejszyć błędy obsługi. Większa przejrzystość zoptymalizuje również działania regulacyjne i zwiększy zaufanie do audytu instytucji finansowych i ogólnie instrumentów finansowych.
Największe banki, takie jak Wells Fargo i HSBC, są pierwszymi użytkownikami blockchain wykorzystując sieć do rozliczeń jako globalna sieć przekazów pieniężnych. Giganci bankowi wykorzystują technologię blockchain do usprawnienia rozliczania płatności transgranicznych i wykorzystują wspólny rejestr do przetwarzania transakcji w dolarach amerykańskich, dolarach kanadyjskich, funtach brytyjskich i euro. Światowe Forum Ekonomiczne (The World Economic Forum – WEF) traktuje technologię blockchain jako kamień węgielny na rozwijającym się rynku cyfrowych finansów.
Wykorzystanie blockchain w branży prawniczej
Branża prawnicza może wykorzystać technologię blockchain do automatyzacji swoich przepływów pracy, bezpiecznego i niezmiennego przechowywania umów oraz zapewnienia większej przejrzystości dla klientów. Korzystanie z inteligentnych kontraktów może znacznie skrócić czas przygotowania i zmiany dokumentów, a tym samym zapobiec wysokim opłatom za przygotowanie, które zwykle pokrywają klienci. Obecnie prowadzone są prace nad wykorzystaniem łańcuchów bloków do podpisu cyfrowego, który mógłby być wykorzystany na przykład w administracji państwowej.
Chociaż inteligentne kontrakty nie są jeszcze uznawane na szczeblu federalnym, niektóre stany w USA, w tym Nevada i Iowa, akceptują ich zasadność i uznają je za prawnie wiążące umowy między zaangażowanymi stronami.
Zastosowanie Blockchain w opiece zdrowotnej
Blockchain ma wiele zastosowań w branży opieki zdrowotnej, z których najważniejsze to bezpieczne przechowywanie danych pacjentów i usprawnione zarządzanie farmaceutycznym łańcuchem dostaw.
Naruszenia danych nadal stanowią kluczowy problem w branży, a ponad 600 naruszeń danych zostało zgłoszonych w latach 2021-2022. Usługi wykorzystujące potencjał szyfrowania blockchain umożliwiają bezpieczną transmisję i przechowywanie poufnych informacji. BurstIQ na przykład, pomaga firmom medycznym w przechowywaniu, udostępnianiu lub licencjonowaniu danych przy zachowaniu ścisłej zgodności z zasadami HIPAA. Umożliwia również dostęp w czasie rzeczywistym do danych dotyczących działań związanych z opieką zdrowotną pacjentów, co potencjalnie pomaga wyeliminować problemy związane z nadużywaniem leków na receptę.
IBMi Sonoco niedawno nawiązały współpracę, aby zminimalizować problemy związane z transportem leków, umożliwiając wyższy poziom przejrzystości łańcucha dostaw za pomocą sieci blockchain. Pharma Portal, platforma blockchain, pomaga dostawcom i kupującym śledzić leki o kontrolowanej temperaturze dzięki dokładnym danym w czasie rzeczywistym.
Zastosowanie Blockchain w zarządzaniu nieruchomościami
Biorąc pod uwagę jego nienaganne możliwości śledzenia różnych wartościowych aktywów, blockchain ma również na celu zakłócenie branży nieruchomości. Technologia Blockchain może zapewnić rozwiązania problemów związanych ze sporami własnościowymi, potrzebą pośredników w zawieraniu transakcji, wysokimi prowizjami pobieranymi przez agentów nieruchomości i prawników i nie tylko.
Na przykład ATLANT stworzył platformę blockchain, w której właściwości są tokenizowane i można nimi handlować podobnie jak kryptowalutami. Usprawnia to transakcje i eliminuje potrzebę pośrednika, aby przypieczętować transakcję między sprzedającym a kupującym, jednocześnie minimalizując opłaty transakcyjne i maklerskie.
Jaka jest przyszłość technologii Blockchain?
Bez wątpienia, najbardziej destrukcyjna technologia ostatniej dekady, potencjał technologii Blockchain już w swoim krótkim czasie przekształcił funkcjonowanie kilku branż, które przekonały się, jak działa technologia Blockchain. Jego astronomiczny wzrost popularności pozwolił programistom rozszerzyć technologię blockchain poza zwykły sposób kupowania kryptowaluty – umożliwiając głównym graczom na rynkach, w tym rządom, rozpoznanie jej potencjału w zakresie usprawnienia systemu zarządzania danymi i przeniesienia swoich usług na wyższy poziom.
Przy obecnej technologii kluczowe znaczenie ma sformułowanie rozwiązań istniejących ograniczeń i zainwestowanie w ulepszanie technologii, aby była bardziej dostępna i ekologiczna.
Często zadawane pytania
Jaki jest główny cel blockchain?
Głównym celem blockchain jest stworzenie zdecentralizowanego rejestru lub systemu baz danych, w którym dane mogą być bezpiecznie przechowywane, łatwo śledzone i nie mogą być edytowane retrospektywnie. W ten sposób blockchain tworzy niezmienne rejestry bez centralnego organu, w których żaden zapis nie może zostać zmieniony ani zniszczony.
Jaki jest przykład blockchaina?
Ethereum i Bitcoin to najbardziej godne uwagi przykłady sieci blockchain. Oba publiczne blockchainy są najbardziej znane z ułatwiania transakcji kryptowalutowych, a każdy z nich zawiera powiązane monety.
Gdzie jest używany blockchain w prawdziwym życiu?
Blockchain jest najczęściej używany do ułatwiania transakcji finansowych. Ale jego użycie wykracza poza to i jest obecnie używane do celów prawnych, opieki zdrowotnej, zarządzania łańcuchami jak zautomatyzowane łańcuchy dostaw i zarządzania nieruchomościami.
Jaka jest największa firma blockchain?
Z kapitalizacją rynkową przekraczającą 15,4 miliarda USD, Coinbase Global jest największą firmą blockchain na świecie. Za nimi plasują się Monex Group Inc., BIT Mining Ltd. i Canaan Inc.
Co to jest blockchain Bitcoin?
Blockchain Bitcoin opisuje tylko technologię, w której znajduje się waluta, podczas gdy kryptowaluta Bitcoin opisuje tylko samą walutę.
Jak działa blockchain?
W technologii blockchain informacje, które mogą być transakcjami, inteligentnymi kontraktami lub innymi skodyfikowanymi dokumentami, są przechowywane w partiach lub blokach. Bloki te są ze sobą połączone w sposób chronologiczny i tworzą ciągłą linię, jak łańcuch bloków.