BanklessTimes
Home Co to jest kopanie kryptowalut?

Co to jest kopanie kryptowalut?

Emma Dwyer
Emma Dwyer
19 lipca 2023

Kopanie kryptowalut to jest pojęcie odnoszące się do procesu, w którym globalna sieć komputerów konkuruje ze sobą, aby zapewnić, że transakcje są legalne i poprawnie dodane do łańcucha bloków kryptowaluty. Jest to niezbędny składnik kryptowalut, który zwiększa liczbę kryptowalut w obiegu i zapewnia ciągłą aktualizację i utrzymywanie rejestru blockchain.

Ten obszerny przewodnik nauczy Cię, jak działa kopanie kryptowalut, jaki trzeba mieć niezbędny sprzęt, jak obliczyć rentowność i jak najlepiej kopać kryptowaluty dzięki oprogramowaniu. Aby dać ci jasny przegląd tematu, omówimy również zalety i wady kopania kryptowalut. Pod koniec tego przewodnika lepiej zrozumiesz, co jest potrzebne do wydobywania kryptowalut, jak w przypadku bitcoina i czy jest to coś dla Ciebie. Dowiedz się również, jak przyspieszyć korzystanie z kryptowaluty używając sieci Web3 co niewątpliwie jest dużą innowacją w wirtualnym świecie.

Czy kopanie kryptowalut jest skomplikowane?

Kopanie bitcoinów lub ogólnie kopanie kryptowalut to jest proces walidacji nowych transakcji w sieci, co skutkuje dodawaniem nowego łańcucha bloków i generowaniem nowych monet. Kopanie weryfikuje transakcje w sieci kryptograficznej, które są następnie rejestrowane w rejestrze blockchain.

Teraz, w tej technice, górnicy (grupa komputerów) konkurują ze sobą, aby rozwiązać złożoną matematyczną zagadkę w celu walidacji transakcji. Te matematyczne łamigłówki są tak skomplikowane, że potrzeba do nich naprawdę potężnych komputerów, w których są montowane zaawansowane karty graficzne GPU. Pierwszy komputer, który rozwiąże zagadkę, otrzymuje nagrodę za blok w postaci określonej ilości kryptowalut, a cały proces rozpoczyna się od nowa.

Co to znaczy kopanie kryptowalut?

Eksploracja kryptowalut, stosowana w sieciach blockchain przy użyciu mechanizmu konsensusu proof-of-work, wymaga od górników współpracy i rozwiązywania złożonych problemów matematycznych w celu weryfikacji transakcji i dodania ich do bloku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że kopiąc kryptowaluty można osiągnąć przyzwoity zysk ale wielu użytkowników preferuje inny sposób na osiągniecie dochodu z krytpowalut. Jeśli nie intersuje Ciebie wydobywanie krypto, możesz po prostu kupić monety na giełdzie. Zapoznaj się z naszym poradnikiem, gdzie kupić BNB.

Górnicy muszą dotrzeć do właściwej lub najbliższej odpowiedzi na zagadkę, aby zakończyć proces wydobycia. Proces odgadywania prawidłowej liczby (hash) nazywany jest Proof of Work. Górnicy odgadują docelowy skrót, losowo wykonując jak najwięcej zgadnięć tak szybko, jak to możliwe, korzystając z mocy obliczeniowej komputera. Trudność wzrasta tylko w miarę dołączania kolejnych górników do sieci. Górnicy mogą być zrzeszeni w tzw. mining pool (puli wydobywczej) czyli w wirtualnej spółdzielni gdzie zdobyte nagrody dzielone są proporcjonalnie wśród członków . Wysokość nagrody z kopania kryptowalut są zależne od hash rate, czy mocy obliczeniowej sieci. Inaczej mówiąc mining pool to grupa górników, którzy wspólnie rozwiązują bloki w sieci blockchain.

Kopanie kryptowalut w blockchain – co to?

Blockchain co to takiego? To publiczny, rozpowszechniony rejestr, w którym transakcje są rejestrowane w porządku chronologicznym. Żadnego rekordu lub transakcji dodanej do blockchain nie można modyfikować ani zmieniać, co oznacza, że ​​przechowywane dane są zabezpieczone przed jakąkolwiek zmianą. Blockchain to rosnąca lista niezmiennych rekordów przechowywanych w blokach, które są połączone i zabezpieczone za pomocą kryptografii. Każdy blok ma następujące kluczowe elementy: dane, skrót, poprzedni skrót i metadane (sygnatura czasowa, numer bloku).

  • Dane w bloku mogą być prostym ciągiem, takim jak „Dane blockchaina” lub listą transakcji.

  • Hash jest unikalnym identyfikatorem bloku i jest analogiczny do odcisku palca człowieka.

  • Poprzedni hash to wartość skrótu poprzedniego bloku w blockchainie.

  • Metadane to informacje o danych; np. numer bloku, znacznik czasu itp.

Istnieją trzy główne zasady, które musisz znać, aby lepiej zrozumieć tę technologię.

  • Rozpowszechniony rejestr publiczny: Rozpowszechnione rejestry publiczne opierają się na niezależnych komputerach (zwanych węzłami) do rejestrowania, udostępniania i synchronizowania transakcji we własnych księgach elektronicznych (zamiast przechowywania danych scentralizowanych, jak w tradycyjnym rejestrze).

  • SHA-256: Cyfrowe podpisywanie bloków przy użyciu szyfrowania SHA-256 zapobiega niepożądanemu dostępowi do sieci blockchain. Algorytm bierze jeden ciąg i tworzy drugi, a proces jest nieodwracalny.

  • Proof of Work: Podczas procesu wydobycia górnicy weryfikują transakcje, rozwiązując trudne zagadki matematyczne. Podstawowym celem górnika jest uzyskanie wartości jednorazowej, która jest używana do generowania skrótu.

Co jest wymagane do kopania kryptowalut?

Jak zacząć kopać kryptowaluty? Poniżej udostępniliśmy niezbędne zasoby do wydobywania kryptowalut.

  • Sprzęt komputerowy: górnicy muszą nabyć sprzęt, taki jak karty graficzne GPU, które często są bardzo drogie.

  • Zasilanie: Moc lub elektryczność są niezbędne do uruchomienia procesorów graficznych i zainicjowania wydobywania kryptowalut. Rentowność wydobycia może się różnić w zależności od lokalizacji, ponieważ koszt kWh nie jest taki sam na całym świecie.

  • Oprogramowanie do kopania: Oprogramowanie niezbędne aby kopać kryptowaluty zapewnia górnikom dostęp do ważnych informacji na temat różnych krytycznych aspektów operacji kopania, w tym między innymi temperatury sprzętu, prędkości wentylatora, bezczynnych wątków i innych.

  • Portfel kryptowalut: Portfel kryptowalut to aplikacja, która przechowuje klucze prywatne Twoich zasobów kryptowalut. Klucze prywatne odblokowują dostęp do Twoich zasobów kryptowalut, dlatego muszą być utrzymywane w tajemnicy, chronione i nie mogą być udostępniane innym. Istnieją dwa rodzaje portfeli kryptowalut: portfele zimne i portfele gorące. Zimne portfele, takie jak Ledger Nano X, oferują przechowywanie kluczy prywatnych w trybie offline, podczas gdy gorące portfele, takie jak MetaMask, oferują przechowywanie kluczy online.

Co to jest Crypto Halving?

Halving kryptowaluty zmniejsza wartość nagrody generowanej za wydobycie kryptowalut dokładnie o połowę, a mechanizm istnieje w celu zmniejszenia szybkości, z jaką kryptowaluta wchodzi do obiegu, spowalniając w ten sposób stopę inflacji waluty cyfrowej.

Na przykład jeśli chodzi o halving bitcoina występuje on raz na każde 210 000 bloków, co ma miejsce mniej więcej co 4 lata. Formacja zbudowana z kilku bloków to inaczej status kont. Informacje te są szczegółowo opisane w protokołach Bitcoin, dzięki czemu górnicy mogą w przejrzysty sposób zobaczyć, jak w przyszłości wpłynie to na ich działanie.

Czy kopanie kryptowalut (bitcoinów) jest opłacalne?

Kopanie kryptowalut to jest proces, w którym górnicy zarabiają np. bitcoiny w celu walidacji transakcji bitcoinowych przy użyciu komputera wykorzystując jego moc obliczeniową. W procesie są wykonywane obliczenia, które są praktycznie niemożliwe do przeprowadzenia przez człowieka. Jednak wraz z takimi czynnikami jak halving bitcoina, większą ilością górników dołączających do sieci, rosnące koszty energii elektrycznej oraz wejście dużych graczy instytucjonalnych do ekosystemu wydobycia bitcoinów – rentowność uległa zmianie. Poszczególni górnicy powinni przeprowadzić analizę kosztów i korzyści, biorąc pod uwagę zmienne wązne dla rynku kryptowalut, takie jak koszty energii elektrycznej, wydajność i cena bitcoinów zanim zabiorą się do kopania kryptowalut.

Czy kopanie kryptowalut jest zyskowne?

Obliczanie zysków z wydobywania kryptowalut obejmuje analizę kosztów i korzyści w celu ustalenia ceny progu rentowności. Jednak kalkulacja ta nie uwzględnia kosztów początkowych, dotyczy to wyłącznie kosztów operacyjnych po rozpoczęciu wydobycia.

Oto czynniki, które określają opłacalność kopania kryptowalut:

  • Ceny energii: Energia jest podstawowym wydatkiem podczas kopania. Dużo energii zużywa się do wydobywania kryptowalut, a także do chłodzenia kart graficznych GPU, aby zapobiec ich przegrzaniu.

  • Karty GPU: Więcej czasu zainwestowanego w wydobycie skutkuje większymi dochodami. Jednak żywotność kart GPU zmniejsza się, gdy są one często używane.

  • Wartość monety: Rentowność wydobycia zmienia się wraz ze zmianami ceny monety. Jeśli wydobywasz niestabilną kryptowalutę, trudniej będzie przewidzieć rentowność. Jeśli np. kurs Ethereum jest niski, możesz zatrzymać wykopaną monetę, aby sprzedać ją we właściwym czasie w celu uzyskania maksymalnego zysku.

  • Wydajność: Na wydajność wydobycia może wpływać niskie napięcie sieci, wolne komputery i inne czynniki.

Co to znaczy kopanie kryptowalut w chmurze?

Kopanie w chmurze pozwala na kopanie kryptowalut bez korzystania z mocy obliczeniowej Twojego sprzętu. Zamiast tego wykorzystasz moc obliczeniową urządzeń sprzętowych dostępnych w chmurze. Aby zacząć kopać w chmurze, będziesz musiał założyć konto u dostawcy usługi dostępnej w chmurze i uiścić opłatę za korzystanie z jego sprzętu.

Ta forma zdalnego wydobycia pozwala większej liczbie osób zaangażować się w proces kopania, a koszty uruchomienia są niższe. To dlatego, że nie musisz kupować sprzętu ani wynajmować magazynu do jego przechowywania. Niższe ryzyko oznacza, że ​​każdy może zacząć bez wydawania fortuny na koszty uruchomienia.

Najlepsze oprogramowanie do kopania kryptowalut

Jak wygląda kopanie kryptowalut? Podczas kopania krypto będziesz potrzebować oprogramowania i istnieje w tej materii wiele opcji do wykorzystania. W tej sekcji udostępniliśmy kilka najlepszych, aby ułatwić Ci rozpoczęcie kopania krypto.

CGMiner — najlepsza koparka kryptowalut

CGMiner to oprogramowanie typu open source do wydobywania kryptowalut, tzw. koparka kryptowalut kompatybilne z wieloma opcjami sprzętowymi (ASIC, karty graficzne GPU i FPGA) oraz systemami operacyjnymi (MAC, Windows, Linux). Elastyczność i dostępność sprawiają, że jest to najlepszy wybór. Ponadto jest to najstarsze oprogramowanie do wydobywania bitcoinów, więc ma dobrą reputację.

Jednak wady CGMinera obejmują podstawowy interfejs wiersza poleceń, co oznacza, że ​​nie jest przyjazny dla początkujących. Ci, którzy rozumieją interfejsy wiersza poleceń, zobaczą prostotę oprogramowania. Ponadto trudno jest to zainstalować na komputerach z systemem Windows 10, ponieważ oprogramowanie Windows Defender może utrudnić CGMiner połączenie.

BFGMiner – najlepszy wybór dla personalizacji

Luke Dashjr wydał BFGMiner w 2012 roku i jest to druga najpopularniejsza koparka kryptowalut, po CGMiner. Poziom dostosowania się do warunków pozwala wyróżnić się temu pakietowi oprogramowania. Funkcjonalności obejmują:

  • Monitorowanie temperatury sprzętu

  • Zdalne zarządzanie platformami

  • Wykrywanie i uruchamianie nieaktywnych wątków

Ta koparka kryptowalut jest kompatybilna tylko ze sprzętem FPGA i ASIC. Działa również na C i można go uruchomić na wielu systemach operacyjnych, w tym Windows, Linux i MAC.

Jedną z wyróżniających cech BFGMiner jest możliwość, aby można było kopać kryptowaluty różnego rodzaju. Interfejs wiersza poleceń jest również używany z tym oprogramowaniem do wyszukiwania. Dostępne są również klawisze skrótów. Brak GUI (Graphical User Interface) może jednak zniechęcić górników z ograniczonym doświadczeniem w korzystaniu z interfejsów wiersza poleceń do korzystania z tego oprogramowania.

MultiMiner – koparka kryptowalut dla początkujących

MultiMiner jest najlepszym wyborem dla początkujących, ponieważ oferuje graficzny interfejs użytkownika, który jest stosunkowo łatwy do nauczenia się. Ta koparka kryptowalut zbudowana na silniku BFGMiner i został wydany w 2013 roku. Możliwość szybkiego startu oprogramowania to dobry wybór dla górników, którzy chcą kopać kryptowaluty bez konieczności tracenia czasu na długą naukę oprogramowania.

Wydobywanie kryptowalut za pomocą MultiMiner wiąże się z tym, ze nie potrzebujesz umiejętności kodowania, więc początkujący mogą zainstalować oprogramowanie i skonfigurować proces kopania kryptowalut – w tym połączenie z pulą wydobywczą i ustawienie średniej mocy hashowania.

MultiMiner to optymalny wybór dla platformy Windows. Aby używać go w systemie Linux lub MAC, musisz pobrać dodatkowe pliki. Korzystając z oprogramowania, możesz łatwo uzyskać dostęp do zaawansowanych funkcji, takich jak ustawienia API. Podobnie jak inne programy do wydobywania kryptowalut z tej listy, można je bezpłatnie pobrać i używać.

Plusy i minusy kopania kryptowalut

W tej sekcji omówimy zalety i wady wydobywania kryptowalut.

  • Opłacalność _ Generowanie dodatkowego strumienia dochodów jest głównym powodem, dla którego większość ludzi zastanawia się nad kopaniem kryptowalut. Po skonfigurowaniu wymagań sprzętowych i programowych należy wybrać lokalizację oferującą tanią energię elektryczną, co jest ważne w dzisiejszych czasach aby zmaksymalizować rentowność.
  • Aktywa oferują elastyczność _ Uzyskasz wydobywaną kryptowalutę, która jest zdecentralizowaną formą wartości, którą możesz swobodnie wydawać, przenosić lub przechowywać. Nie ma banku ani innej scentralizowanej organizacji, która będzie dyktować, ile kryptowaluty można wykopać i jak należy jej używać.
  • Promowanie kryptowalut _ Być może nie będziesz kopać kryptowaluty jako „Dobry Samarytanin”, ale będziesz miał swój wkład w jego ekosystem. Podstawą działania kryptowaluty jest proces weryfikacji transakcji i wprowadzania monet do obiegu. Dlatego przyczynisz się do rozwoju, utrzymania i ewolucji technologii kryptograficznych i Web3.
  • Wzrost kosztów GPU _ Przeciętna operacja wydobywania kryptowalut wymaga dużej mocy obliczeniowej, a procesory graficzne są najlepszym wyborem do tego zadania. Dlatego górnicy kryptowalut kupują duże ilości kart graficznych, co prowadzi do zmniejszenia podaży i wzrostu kosztów. Jest to jeden z powodów, dla których użytkownicy próbujący zbudować platformę do gier lub streamingu mają trudności ze znalezieniem karty GPU w rozsądnej cenie.
  • Nieprzewidywalna rentowność _ Zmienność kryptowalut oznacza, że ​​trudno jest długoterminowo prognozować opłacalność operacji wydobywczej. Górnicy mogą przełączać się między kryptowalutami, aby kopać te, które zyskują na wartości lub kopać kilka z nich jednocześnie, aby zabezpieczyć swój zakład. Ponadto kryptowalutowanie o połowę oznacza, że ​​ilość wygenerowanych kryptowalut będzie zmniejszać się o połowę w określonych odstępach czasu, więc górnicy muszą zachować czujność, wykopując monety.
  • Ogromne zużycie energii _ Duża ilość energii potrzebna do wydobycia kryptowalut przyczynia się do globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. W związku z tym należy dokonać ulepszeń w technologii wydobywczej, aby uniknąć takiego uzależnienia od nieodnawialnych źródeł energii. Ethereum poradziło sobie z tym problemem, pozbywając się „Proof of Work” i łącząc się z konsensusem „Proof of Stake”. Sprawdź, co to jest Proof of Stake.

Podsumowanie

Podsumowując, kopanie kryptowalut to jest operacja stosowaną w sieciach blockchain opartych na protokole Proof-of-Work. Jeśli mówimy o protokołach konsensusu, sprawdź również co to jest Proof of Stake. Górnicy wykorzystują wspólną moc obliczeniową do rozwiązywania skomplikowanych łamigłówek w celu weryfikacji transakcji i dodania ich do bloku. Za swój wkład w utrzymanie sieci są nagradzani kryptowalutą.

Aby rozpocząć kopanie kryptowalut – co jest oczywiste – potrzebujesz sprzętu, przestrzeni dyskowej, energii elektrycznej i oprogramowania do kopania. Jednak zmienność kryptowalut, zmiany w przepisach, halving bitcoinów i rosnące koszty energii oznaczają, że osiągniecie długoterminowych zysków z kopania kryptowalut jest trudne.

Po zakończeniu procesu wydobywania kryptowalut i nabyciu kryptowaluty można nią handlować na scentralizowanych giełdach, takich jak Binance i Coinbase dla walut fiducjarnych. Z pewnością odpowiesz już na pytanie, co to jest kopanie kryptowalut.

Często zadawane pytania

Jak halving kryptowalut wpływa na rentowność kopania?

Crypto halving zmniejsza liczbę nagród kryptograficznych dokładnie o połowę, co ma dramatyczny wpływ na równanie rentowności. W zależności od kosztu czynników wejściowych, takich jak energia, po halvingu kryptowaluty, moneta może nie być już opłacalna do wydobycia, ponieważ wartość nagrody jest zmniejszona.

Czym są baseny górnicze?

Pule wydobywcze pozwalają wielu górnikom kryptowaluty dzielić zasoby obliczeniowe, aby zwiększyć szanse na pomyślne wydobycie kryptowaluty. Po wydobyciu monety nagrody są rozdzielane między górników na podstawie ilości wniesionej mocy obliczeniowej.

Jakie są konsekwencje podatkowe kopania kryptowalut?

W Stanach Zjednoczonych górnicy, którzy uzyskują dochody z operacji wydobywczych, muszą to zgłosić podczas rozliczania podatków. Należy prowadzić szczegółowy rejestr liczby zarobionych monet i sposobu ich wymiany. Być może będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy od dochodów z wydobycia lub podatek od zysków kapitałowych, jeśli handlujesz kryptowalutami. W Twoim kraju przepisy podatkowe mogą się różnić, więc musisz zapoznać się z tymi przepisami.

Czy kopanie kryptowalut jest legalne?

Kopanie kryptowalut jest legalne w Stanach Zjednoczonych i większości innych krajów. Może być jednak konieczne zgłoszenie dochodu organom podatkowym.

Współautorzy